İstanbul Dragos Psikoloji

Çocuklar İçin

Hangi yaş gruplarına psikoterapi uygundur?

Danışmanlık merkezimiz, 2 ila 10 yaş arasındaki çocuklara yönelik hizmet sunmaktadır. Psikolojik danışmanlık, her yaş grubundaki çocuklar için faydalı olabilir. Her çocuğun ihtiyaçları farklıdır, bu nedenle danışmanımız, çocuğun yaşına, deneyimlerine ve gelişim dönemine göre özelleştirilmiş bir yaklaşım sergiler. Özellikle bebeklik ve okul öncesi dönemlerde, ebeveynlerle birlikte çalışmak ve onları sürece dahil etmek, çocuğun gelişimini desteklemenin önemli bir parçasıdır. Ayrıca, psikoterapi sırasında odak noktası sadece çocuk değil, aile sisteminin tamamını kapsar.

Danışmanlık süresi ve uzunluğu nedir?

Çocuğun ihtiyaçlarına göre danışmanlık süresi değişkenlik gösterir. Bazı durumlarda, birkaç seans danışma ve bilgilendirme sonrasında sorun çözülebilirken, diğer durumlarda daha uzun süreli bir çalışma gerekebilir. Genellikle bir psikologla yapılan değerlendirme seansları, sürecin nasıl ilerleyeceği konusunda daha net bir fikir edinmenize yardımcı olur. Danışmanımız, çocuğun ihtiyaçlarına ve ailenin desteğine bağlı olarak uygun bir danışmanlık planı oluşturur.

Seanslar ne sıklıkta devam etmektedir?

Özellikle başlangıç döneminde, çocuklar için danışmanlık seansları haftada en az bir kez planlanır. Ancak bazı durumlarda daha yoğun bir terapi programı gerekebilir, bu nedenle seanslar haftada iki kez düzenlenebilir. Danışmanlık hedefleri ve seans ilerlemesi göz önüne alındığında, seanslar iki haftada bir veya ayda bir şeklinde de devam edebilir ve sonlandırma kararı, çocuğun ve ailenin ihtiyaçlarına bağlı olarak verilir.

Seansa gelmeden önce nasıl bir hazırlık yapılmalıdır?

Eğer çocuğunuza daha önce uzmanlar tarafından yapılmış testler (WISC-R, WISC-IV, DENVER II vb.) uygulandıysa ve bir nörolog veya psikiyatrist tarafından ilaç önerisi alındıysa, test raporlarınızı, önerilen ilaçların isimlerini ve gittiğiniz kurum ve kişilerin adlarını yanınızda getirmeniz gerekebilir. Bu bilgiler, danışmanınızın çocuğunuzun ihtiyaçlarını daha iyi anlamasına yardımcı olacaktır.

İlk görüşmeye kimler gelmelidir?

Mümkünse ilk görüşmeye anne ve baba ile birlikte çocuğun katılması önerilir. Terapi süreci boyunca, çocuk ve aile ile ayrı veya birlikte görüşme yapılıp yapılmayacağına danışman karar verir. Danışmanlar, çocuğun ihtiyaçlarına ve aile dinamiklerine göre uygun bir yaklaşım geliştirirler. Ayrıca, çocukla ayrı görüşmeler yapılıyor olsa bile, ebeveynlerle iletişim halinde olmak, aileye destek sağlamak için önemlidir.

Çocuklar için psikoloğa ne zaman gidilmelidir?

Aile içi sorunlar, kardeş doğumu, boşanma, aile üyelerinden birinin ölümü, kazalar, bakıcı değişikliği, ilk defa okula başlama, okul veya şehir değişikliği gibi çocuğun kontrolünde olmayan ve öngörülemeyen değişiklikler ve travmatik olaylar, çocukları daha fazla etkileyebilir. Eğer çocuğunuzun duygu durumu ve davranışlarında olumsuz değişiklikler fark ediyorsanız, ayrıca bu değişiklikler çocuğunuzun günlük yaşamını etkiliyorsa, bir uzmandan destek almak uygun olabilir.

Görüşme öncesinde çocuklara nasıl bir açıklama yapılabilir?

Ebeveynlerin görüşmeye gelmeden önce çocuklarına “Bir arkadaşıma gidiyoruz.”, “Bir abla seninle oyun oynayacak.”, “Doktora gidiyoruz.” ya da “Gezmeye gidiyoruz.” gibi gerçeği yansıtmayan bilgilerle görüşmeye getirmeleri durumu, sıklıkla karşılaştığımız bir durumdur ve çocuğun sürecine yarardan çok zarar getirmektedir. Bu sebeple çocuğunuza bu şekilde gerçekçi olmayan bilgiler vermemenizi tavsiye ederiz.

Vereceğiniz bilgi sınırlı olabilir ama gerçek dışı olmamalıdır.

Çocuğunuza, nereye gittiğinizi açıklamak için gerçeği yansıtan bilgiler vermeniz önemlidir. Danışmanlık sürecinin temel taşlarından biri güven ve şeffaflıktır. Bu nedenle çocuğunuza, onun yaşına uygun ve gerçek bilgiler sunmanız önerilir.

Çocuğa verilebilecek bir açıklama örneği şu şekilde olabilir: “Bazen zorluklar yaşarız ve bu zorlukları aşmak için uzmanlardan yardım alabiliriz. Bugün, bir uzmana gidip bazı konular hakkında konuşacağız. Bu uzman, çocuklara yardımcı olmak için burada. Onunla konuşabilirsiniz.” veya “Okulda dikkatin dağıldığını, arkadaşlarla sorunlar yaşadığını ve yardım almak istediğimizi söylüyorsun. Bu yüzden bir uzmana gitmeye karar verdik.” Çocuğunuza bu açıklamalarla danışmanlık sürecine olumlu bir şekilde yaklaşmalarına yardımcı olabilirsiniz.