İstanbul Dragos Psikoloji

Serpil Kızıltaş Günyüz

İstanbul doğumlu olan terapist, 2006 yılında İstanbul Üniversitesi psikoloji bölümü lisans, 2009 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Adli Bilimler yüksek lisans programından mezun oldu. Ayrıca Sağlık Bakanlığı Klinik Psikoloji Uygulayıcı Sertifikası’nın yanı sıra Aile Danışmanlığı Uygulayıcı Sertifikasına da sahiptir. Psikoterapi Enstitüsü’nden Bütüncül Psikoterapi uygulayıcısı sertifikasını da almıştır.

 

Mesleki kariyerini klinisyen olarak sürdürmek üzere 2008-2012 yılları arasında Psikoterapi Enstitüsünde 7. Dönem Bütüncül Psikoterapi eğitimini tamamladı. Henüz eğitimi devam ederken öğrencisi olduğu Psikoterapi Enstitüsü başta olmak üzere çok sayıda klinikte süpervizyon eşliğinde danışan görmeye başlamış olan terapist, eş zamanlı olarak 2009-2022 yılları arasında Adalet Bakanlığı bünyesinde tam zamanlı olarak hem ceza hem de hukuk mahkemelerinde ve ayrıca kırılgan grupların yargılama sürecinde de bilfiil görev yapmıştır. Bu uzun soluklu ve eşzamanlı olarak devam eden süreçte terapist, yıllar içinde, ayrı ayrı her iki alanda da gördüğü çok sayıda bireysel problem, travma oluşturan yaşantılar, aile içi dinamik, boşanma sebepleri ve sonuçları, ebeveyn-çocuk ilişkileri sorunları alanlarında klinik bilgi birikimini derinleştirmiştir.

2008 yılında öğrencisi olarak girdiği Psikoterapi Enstitüsü bünyesinde, 2011 yılından beri süpervizyon eşliğinde enstitünün terapisti olarak çalışmaya devam etmektedir. Aynı kurumda hem süpervizörlük hem eğitmenlik görevi de yapmış olan terapist, ağırlıklı olarak derinliğine irdeleyici yaklaşımın yanı sıra travmatik yaşantılarla da çalışmaktadır. Çalıştığı konular arasında çoğunlukla duygusal problemler, boşluk duyguları, yalnızlık hisleri, anlaşılamama, yabancılaşma, partnerle yaşanan sorunlar, bağlanma sorunları, kendini tanıma ve bireysel olarak kendini var etme çabaları, disosiyatif yaşantılar ile aile içinde yaşanan çatışmalar yer almaktadır. Burada belirtilenler dışında kalan alanlarda da çalışmakta, bilhassa hem gelişimsel süreçte yaşanan sorunlar hem de travmatik yaşantılar üzerinde durmaktadır.

İyi derecede İngilizce bilen ve İstanbul Dragos Psikoloji Merkezi kurucu ortağı olan terapist, terapi sürecinde danışanların iç dünyasını anlatan “Kuklalar ve Yumaklar, Bir Dönüşüm Güncesi“ adlı kitabın da yazarıdır.

Çeviri Kitapları:
· Duygu Odaklı Çift Terapisi, Leslie Greenberg
· Bilişsel Davranışçı Çift ve Aile Terapisi, Frank M. Dattilio Bölüm
Çevirisi
· Masterson Günleri I, Konferans Dizisi/ Bölüm Çevirisi
· Psikoterapinin Ortak Altyapısı, Jeffrey Smith
· Psikoterapiye Üç Farklı Yaklaşımın İncelenmesi, L. Greenberg,
N. McWilliams, A. Wenzel